„A romániai mezőgazdaságban nagy szükség van az utánpótlásra, olyan hozzáértő fiatalokra, akik át tudják venni szüleiktől a családi gazdaság vezetését és nyitottak az modern technológiák bevezetésére. Ezért tartom fontosnak azon fiatalok támogatását, akik mezőgazdasággal kapcsolatos tanulmányokat folytatnak, az egyetemi évek után pedig visszatérnének Szatmár megyébe” – mondja Magyar.
Az első ilyen ösztöndíjat egy diák, a Kolozsváron tanuló Heidel Benjámin kapta. A 2019/2020-as egyetemi évben viszont bővült a támogatottak köre, az idén meghirdetett pályázatban két diák kap havi 300 lejes támogatást. Magyar Lóránd a hétvégén találkozott az közel húsz pályázóból kiválasztott két nyertessel: Bartos Tímea Szandrával és Bálint Dáviddal.
Tímea elsőéves a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának nagyváradi kihelyezett képzésén, mezőgazdasági mérnöki szakon. Az avasújvárosi hölgyet elsősorban a szőlőtermesztés és a borászat érdekli. Az egyetem elvégzése után odahaza képzeli el a jövőjét, célja a családi szőlős bővítése, korszerűsítése és a régióra jellemző hagyományok megőrzése.
Dávid másodéves a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen, Mezőgazdasági gépek fejlesztése és élelmiszeripar szakon. A sikeres államvizsgát követően hazatérne Nagykolcsra, hogy bővítse a család által megdolgozott területeket és modern technológiák, automatizálások segítségével tegye hatékonyabbá a mezőgazdasági munkát.
Magyar Lóránd jó tanulást és sikeres vizsgákat kívánt a két új ösztöndíjasnak és felvázolta számukra azokat a lehetőségeket, amelyekkel további tudásra tehetnek szert. A Szatmári falugazdászok ugyanis folytatják azoknak a mezőgazdasági tematikájú konferenciáknak a megszervezését, amelyeken a különböző ágazatok szakértői beszélnek újdonságokról, emellett jó lehetőség adódik tapasztalatcserére és új kapcsolatok kialakítására is.